Гаряча пара від розпеченого каміння в лазні допомагає вивести шлаки з організму, покращує кровообіг, зміцнює імунітет, позбавляє нервової напруги, надають додатковий лікувальний ефект.
Проте не всі камені корисні. Одні породи можуть руйнуватися, «стріляти» при нагріванні, а інші виділяти токсичні речовини і навіть радіацію. Якісні каміння для лазні можна купити тут.
Властивості та вимоги
За якими характеристиками вибирати каміння для лазні та які породи краще купити для каміння?
Матеріал повинен відповідати трьом вимогам:
Термостійкість — стійкість до перепадів температури.
Камінь у парилці повинен не тільки витримувати високі температури, а й справлятися з перепадами. Він повинен зберігати свої властивості, коли його різко обдають водою збільшення пари. Якщо встановлена піч, де камінь стикається з відкритим вогнем, на термостійкість необхідно звернути увагу насамперед.
Деякі камені недостатньо термостійкі, тому «стріляють» або кришаться при нагріванні. Тому пісковик не підходить для використання в лазні.
Теплоємність — здатність утримувати тепло
Камінь для лазні та сауни повинен швидко нагріватися, добре віддавати тепло, довго остигати. Краще утримують тепло каміння із однорідною структурою, а також високою щільністю. Одними із найбільш теплоємних є талькохлорит, нефрит, порфірит.
Ми рекомендуємо комбінувати «довгі» камені – ті, що довго нагріваються і довго віддають тепло, з «швидкими». «Довгі» можна укладати на дно кам’яниці – вони прийматимуть тепло від грубки. “Швидкі”, як правило, укладаються зверху. Вони виділяють пару та лікувальні мікроелементи при контакті з водою.
Безпека
Камінь для лазні не повинен виділяти шкідливі речовини при нагріванні. Тому необхідно не тільки вибирати правильні породи, а й збирати в безпечних місцях. Наприклад, камінь, який розташовувався біля залізничних колій чи промислових підприємств, накопичує токсини.
Крім того, при виборі важливо враховувати термін його служби. Одні види потрібно змінювати кожні 2-3 роки, інші служать 10 років і більше. Але навіть якщо каміння розраховане на 10 років, рекомендується виконувати перекладку кожні 2 роки. Необхідно виймати їх із кам’янки, промивати, видаляти ті, що потріскалися чи отримали інші дефекти.
На що звернути увагу?
Рекомендуємо звернути увагу на такі характеристики:
Розмір — якщо в парилці встановлена електрична пічка, краще використовувати дрібне каміння не більше 7 см. Завдяки цьому лазня швидше прогріється, наповниться рівномірною парою. Якщо у вас встановлена об’ємніша банна піч, для кам’янки добре підійдуть розміром 7-15 см.
Великі камені краще укладати внизу, а маленькі зверху. Укладання не повинно бути щільним, щоб між ними залишалася невелика відстань. Це забезпечить добрий потік повітря від печі.
Тип — розрізняють колоті та шліфовані. Колоті нагріваються швидше. Тому багато банщиків вибирають для банної печі саме колоті породи.
Перевага шліфованого каміння — хороша циркуляція повітря. Завдяки округлій поверхні вони забезпечують більш рівномірну пару в парилці. Крім того, округла форма виглядає естетичнішою. Але такі камені нагріваються довше за колоти.
Популярне каміння для лазні
Ознайомимо вас із найбільш популярними продуктами, розповімо про їх властивості:
Жадеїт
Має зелений відтінок, має безліч корисних властивостей. При нагріванні він іонізує повітря та виділяє речовини, які благотворно впливають на нервову систему, кровообіг. Жадеїт не тільки корисний, а також гарний. Завдяки особливому відтінку і блиску жадеїту парилка виглядатиме більш вишукано. У стародавньому Китаї цією породою було прикрашено лазню кожного імператора. Зараз жадіт купують не тільки для кам’яниці, а також для облицювання стін.
Порфірит
Практичний, недорогий матеріал, але він не надто відомий серед любителів парної. А даремно. Він добре зберігає жар і тому тримає температуру. Його лікувальний ефект різноманітний. Він лікує головний біль, сприятливий для шкіри. Лікує застудні захворювання.
Малиновий кварцит
Теплоємний та надзвичайно корисний камінь з терміном служби 4-5 років. Він добре утримує тепло – витримує температуру до 2500 градусів. Мікроелементи, що виділяються при нагріванні, нормалізують тиск, серцево-судинну систему, позбавляють болю в суглобах. Якщо наповнити кварцитом пекти, ваша лазня перетвориться на «всесоюзну оздоровницю».
Білий або молочний кварц
Друга назва банний валун. Кварц не відрізняється тривалим терміном служби та має невисоку теплоємність. Але його корисні властивості перекривають недоліки. При охолодженні нагрітий кварц заповнює повітря озоном. Це стимулює роботу мозку та добре впливає на стан шкіри. Завдяки білому кварцу лазня омолодить шкіру не гірше за косметолога.
Талькохлорит
Термостійка порода, яка добре утримує тепло. Благотворно впливає на імунітет людини та нормалізує обмін речовин. Тепло, що йде від талькохлориту, збігається із людським теплом. Тому парилка наповнюється оксамитовою м’якою парою. Підходить для всіх видів печей, включаючи ті, де порода безпосередньо стикається з вогнем.