Сучасна людина не погоджується покірно зносити температурний режим, який виставляє природа. Клімат-контроль у метро та машині, магазинах та ресторанах ми майже не помічаємо, сприймаємо як природний стан речей. Вдома багато хто також вважає за краще тримати атмосферу під контролем, встановлюючи кондиціонери. Тільки для того, щоб зорієнтуватися в асортименті і зробити раціональний вибір, вже доведеться розібратися, як прилад влаштований, які функції може виконувати і яким чином.
Всі кондиціонери за допомогою вентилятора проганяють через себе повітря, а він охолоджується (або нагрівається), стикаючись із закритим каналом, якими циркулює холодоагент. Щоб він поглинав або віддавав тепло, система циклічно змушує його випаровуватися і конденсуватися за рахунок перепадів тиску і температурної різниці з повітрям, що надходить.
Апарат може мати всю “начинку” в єдиному корпусі або складатися із двох окремих блоків.
Моноблоки
У «ящику» моноблочного кондиціонера розміщені вентилятор та фільтр, компресор, конденсатор (опційно також пристрій для видалення конденсату), випарник та система керування (індикатори, кнопки). На ринку зустрічаються мобільні та стаціонарні конструкції. Мобільні (підлогові) не вимагають монтажу, допускають вільну передислокацію. Вони розміщуються всередині приміщення, проте назовні веде тепловідвідний повітропровід.
З мінусів:
- шуми під час роботи;
- недешеве задоволення;
- потужність зазвичай скромніша, ніж у «побратимів»;
- вода, яка конденсується з повітря, що охолоджується, нікуди не подіється.
Стаціонарні – віконні, вони при встановленні практично повністю вивішуються назовні для теплового та повітряного обміну з вулицею. Такі моделі досить довговічні та бюджетні, але сьогодні втрачають популярність, оскільки:
- шумлять (всі галасливі компоненти над вухом);
- принцип установки сприяє протягам, продування квартири взимку;
- можуть обмежувати потрапляння сонячного світла до будинку, будучи досить громіздким об’єктом у віконній зоні;
- не завжди доречні на фасаді будівлі.
Спліт-системи
Відрізняються тим, що шумний конденсаторний вузол розміщується у зовнішньому (вуличному) блоці, а вентилятор і випарник у внутрішньому (інші, дрібніші елементи теж розподіляються між блоками). Саме спліт зазвичай мають ширший функціонал – вміють гріти, якісно очищати повітря.
За розміщенням поділяються на два типи.
- Стельові (касетні – для підвісних стель, підходять для рівномірного кондиціювання великих просторів). Канальні є система повітроводів, які можна направити в різні частини будинку. Внутрішній блок також ховається за стелею.
- Настінні. Найпопулярніший варіант для дому.
Також буває складніша і розгалужена мульти-спліт-система.
Вибір
Детальніше тут необхідно дивитися параметри моделі та особливості приміщення.
- Інверторний компресор вважається надійнішим і споживає менше електрики.
- Потужність вважається від площі: щонайменше 1 кВт на кожні 10 квадратних метрів. Якщо якась техніка в будинку активно гріється або у вікна шпарить сонце, не варто обмежуватись мінімумом.
- Іноді система вміє працювати на обігрів, але рідко пристосована до мінуса нижче кількох градусів.
- Фільтр тонкого очищення затримує різні подразники, але потребує регулярної заміни.
- Осушення, збагачення повітря киснем або іонами, швидкість зміни температури, «розумне» програмування на кшталт тихого нічного режиму, самообслуговування чи інтеграції з домашньою мережею — на ваш вибір.